2016 Competition Winners

Results will be posted when they are received from our 2016 Event Coordinators

LNHG Saturday AM April 16, 2016 Dance Results

Primary
Pas de Basques
1 192 Rochelle LeFebvre, Sarnia Ont
2 198 Mallory Eberz, Stroudsburg PA
3 159 Leighton Little , Cary NC
4 176 Maisie Mills, Cary NC
5 184 Gillivray Bish, Embro Ont
6 179 Juliana Christensen, Raleigh NC
Pas de Basques & HC
1 192 Rochelle LeFebvre, Sarnia Ont
2 198 Mallory Eberz, Stroudsburg PA
3 184 Gillivray Bish, Embro Ont
4 166 Amelia Altman, High Point NC
5 159 Leighton Little , Cary NC
6 176 Maisie Mills, Cary NC
Highland Fling
1 198 Mallory Eberz, Stroudsburg PA
2 192 Rochelle LeFebvre, Sarnia Ont
3 184 Gillivray Bish, Embro Ont
Sword Dance
1 192 Rochelle LeFebvre, Sarnia Ont
2 198 Mallory Eberz, Stroudsburg PA
3 166 Amelia Altman, High Point NC
4 184 Gillivray Bish, Embro Ont

Beginner – All ages
Highland Fling
1 177 Sonoma Rushing, Cary NC
2 187 Emily Buie, Apex NC
3 195 Arwen Flint, New Market MD
4 171 Aeronwen Baker, Athens GA
5 196 Paige Mattis, Warminster PA
6 175 Wyatt Duncan, Lutz FL
Sword Dance
1 187 Emily Buie, Apex NC
2 177 Sonoma Rushing, Cary NC
3 195 Arwen Flint, New Market MD
4 171 Aeronwen Baker, Athens GA
5 175 Wyatt Duncan, Lutz FL
6 186 Beth McCallum McCallum, Thorndale Ont
Seann Truibhas
1 187 Emily Buie, Apex NC
2 177 Sonoma Rushing, Cary NC
3 196 Paige Mattis, Warminster PA
4 171 Aeronwen Baker, Athens GA
Overall Winner 187 Emily Buie, Apex NC

Novice 10 & Under
Highland Fling
1 190 Gwenyth Gosnell, London Ont
2 194 McKenna Leonard, London Ont
3 183 Bronwyn Turvey, Embro Ont
4 178 Regina Christensen, Raleigh NC
5 181 Marta Striplin, Apex NC
6 169 Hannah Suehle, Cary NC

Sword Dance
1 181 Marta Striplin, Apex NC
2 194 McKenna Leonard, London Ont
3 178 Regina Christensen, Raleigh NC
4 190 Gwenyth Gosnell, London Ont
5 183 Bronwyn Turvey, Embro Ont
Seann Truibhas
1 194 McKenna Leonard, London Ont
2 181 Marta Striplin, Apex NC
3 190 Gwenyth Gosnell, London Ont
4 178 Regina Christensen, Raleigh NC
5 183 Bronwyn Turvey, Embro Ont
6 169 Hannah Suehle, Cary NC
Overall Winner 194 McKenna Leonard, London Ont

Novice 11 & Over
Highland Fling
1 163 Audrey Altman, Highpoint NC
2 172 Anna Floyd, Chapel Hill NC
3 200 Ava Byrne, Novi MI
4 189 Olivia Gatt, Denfield Ont
5 174 Tori Duncan, Lutz FL
6 165 Alexandra Altman, Highpoint NC
Sword Dance
1 165 Alexandra Altman, Highpoint NC
2 200 Ava Byrne, Novi MI
3 163 Audrey Altman, Highpoint NC
4 168 Ruth Suehle, Cary NC
5 172 Anna Floyd, Chapel Hill NC
6 189 Olivia Gatt, Denfield Ont
Seann Truibhas
1 200 Ava Byrne, Novi MI
2 168 Ruth Suehle, Cary NC
3 163 Audrey Altman, Highpoint NC
4 172 Anna Floyd, Chapel Hill NC
5 165 Alexandra Altman, Highpoint NC
6 189 Olivia Gatt, Denfield Ont
Overall Winner 200 Ava Byrne, Novi MI

Intermediate – All ages
Highland Fling
1 199 Lily Ahern, Dunedin FL
2 188 Ava Silcox, London Ont
3 193 Lauren Katz, Gainesvile VA
4 167 Genevieve Poulin, Cary NC
5 182 Kassidy Collins, Cary NC
Sword Dance
1 199 Lily Ahern, Dunedin FL
2 167 Genevieve Poulin, Cary NC
3 193 Lauren Katz, Gainesvile VA
4 188 Ava Silcox, London Ont
Seann Truibhas
1 167 Genevieve Poulin, Cary NC
2 188 Ava Silcox, London Ont
3 182 Kassidy Collins, Cary NC
4 193 Lauren Katz, Gainesvile VA
5 199 Lily Ahern, Dunedin FL
Strathspey & 1/2 T
1 167 Genevieve Poulin, Cary NC
2 193 Lauren Katz, Gainesvile VA
3 199 Lily Ahern, Dunedin FL
4 188 Ava Silcox, London Ont
5 182 Kassidy Collins, Cary NC
Overall Winner 167 Genevieve Poulin, Cary NC

Most Promising Beginner Dancer
177 Sonoma Rushing, Cary NC

2016 Carolinas Open Championship
Premier 7 and Under 12
Fling
1 297 Lilli Anne Burgin, Charlotte NC
2 294 Isabella Williams, Murfreesboro TN
3 255 Kaylee Reddington , Palgrave Ont
4 265 Sophie Hamilton, Port Perry Ont
5 280 Reese Mackey, Dresher PA
6 287 Ciara Peyton, Maple Glen PA
Swords
1 280 Reese Mackey, Dresher PA
2 287 Ciara Peyton, Maple Glen PA
3 265 Sophie Hamilton, Port Perry Ont
4 294 Isabella Williams, Murfreesboro TN
5 291 Ashlyn Rubach Rubach, New Market MD
6 255 Kaylee Reddington , Palgrave Ont
Seann Truibhas
1 265 Sophie Hamilton, Port Perry Ont
2 255 Kaylee Reddington , Palgrave Ont
3 280 Reese Mackey, Dresher PA
4 297 Lilli Anne Burgin, Charlotte NC
5 294 Isabella Williams, Murfreesboro TN
6 287 Ciara Peyton, Maple Glen PA
Reel
1 265 Sophie Hamilton, Port Perry Ont
2 280 Reese Mackey, Dresher PA
3 287 Ciara Peyton, Maple Glen PA
4 297 Lilli Anne Burgin, Charlotte NC
5 294 Isabella Williams, Murfreesboro TN
6 255 Kaylee Reddington , Palgrave Ont
Overall
Champion 265 Sophie Hamilton, Port Perry Ont
1RU 280 Reese Mackey, Dresher PA
2RU 297 Lilli Anne Burgin, Charlotte NC
3RU 255 Kaylee Reddington , Palgrave Ont
4RU 287 Ciara Peyton, Maple Glen PA
5RU 294 Isabella Williams, Murfreesboro TN

Premier 12 & Under 14
Fling
1 279 Samantha Barrow, Milton Ont
2 298 Callie Bowers, Sugarland TX
3 295 Adeline Byrne, Novi MI
4 268 Isabella Biliski, London Ont Can
5 250 Elizabeth Karpov, Winter Garden FL
6 274 McKenna Flint, New Market MD
Swords
1 298 Callie Bowers, Sugarland TX
2 279 Samantha Barrow, Milton Ont
3 295 Adeline Byrne, Novi MI
4 268 Isabella Biliski, London Ont Can
5 274 McKenna Flint, New Market MD
6 282 Kayli Robb, Fort Mill SC
Seann Truibhas
1 279 Samantha Barrow, Milton Ont
2 298 Callie Bowers, Sugarland TX
3 295 Adeline Byrne, Novi MI
4 268 Isabella Biliski, London Ont Can
5 250 Elizabeth Karpov, Winter Garden FL
6 282 Kayli Robb, Fort Mill SC
Reel
1 298 Callie Bowers, Sugarland TX
2 279 Samantha Barrow, Milton Ont
3 295 Adeline Byrne, Novi MI
4 250 Elizabeth Karpov, Winter Garden FL
5 268 Isabella Biliski, London Ont Can
6 282 Kayli Robb, Fort Mill SC
Overall
Champion 279 Samantha Barrow, Milton Ont
1RU 298 Callie Bowers, Sugarland TX
2RU 295 Adeline Byrne, Novi MI
3RU 268 Isabella Biliski, London Ont Can
4RU 250 Elizabeth Karpov, Winter Garden FL
5RU 282 Kayli Robb, Fort Mill SC

Premier 14 & Under 16 
Fling
1 260 Kayla Sutherland, London Ont Can
2 292 Alayna Rubach, New Market MD
3 283 McKenna Lindsay, Chesterfield MI
4 263 Ivy Roche, Jacksonville FL
5 284 Sarah Ross Paolucci, Atlanta GA
6 281 Caleigh Santa Maria, Decatur GA
Swords
1 292 Alayna Rubach, New Market MD
2 260 Kayla Sutherland, London Ont Can
3 263 Ivy Roche, Jacksonville FL
4 283 McKenna Lindsay, Chesterfield MI
5 251 Courtney McHale, Winter Garden FL
6 278 Ellie Mackey, Dresher PA
Seann Truibhas
1 260 Kayla Sutherland, London Ont Can
2 292 Alayna Rubach, New Market MD
3 263 Ivy Roche, Jacksonville FL
4 = 281 Caleigh Santa Maria, Decatur GA
4 = 278 Ellie Mackey, Dresher PA
4 = 283 McKenna Lindsay, Chesterfield MI
Reel
1 260 Kayla Sutherland, London Ont Can
2 292 Alayna Rubach, New Market MD
3 263 Ivy Roche, Jacksonville FL
4 283 McKenna Lindsay, Chesterfield MI
5 251 Courtney McHale, Winter Garden FL
6 = 281 Caleigh Santa Maria, Decatur GA
6 = 284 Sarah Ross Paolucci, Atlanta GA
6 = 278 Ellie Mackey, Dresher PA
Overall
Champion 260 Kayla Sutherland, London Ont Can
1RU 292 Alayna Rubach, New Market MD
2RU 263 Ivy Roche, Jacksonville FL
3RU 283 McKenna Lindsay, Chesterfield MI
4RU= 281 Caleigh Santa Maria, Decatur GA
4RU= 278 Ellie Mackey, Dresher PA

Premier 16 & Under 18
Fling
1 299 Islay Little, Sugarland TX
2 258 Catharine Burgess, Fredericksburg VA
3 277 Alyssa Barrow, Milton Ont
4 273 Lauren Wall, Cary NC
5 262 Megan Minear, Atlanta GA
6 269 Madison Stewart, Hope Mills NC
Swords
1 299 Islay Little, Sugarland TX
2 277 Alyssa Barrow, Milton Ont
3 258 Catharine Burgess, Fredericksburg VA
4 262 Megan Minear, Atlanta GA
5 252 Rachel Smiglewski, Centerline MI
6 269 Madison Stewart, Hope Mills NC
Seann Truibhas
1 299 Islay Little, Sugarland TX
2 258 Catharine Burgess, Fredericksburg VA
3 277 Alyssa Barrow, Milton Ont
4 273 Lauren Wall, Cary NC
5 262 Megan Minear, Atlanta GA
6 269 Madison Stewart, Hope Mills NC
Reel
1 299 Islay Little, Sugarland TX
2 277 Alyssa Barrow, Milton Ont
3 258 Catharine Burgess, Fredericksburg VA
4 273 Lauren Wall, Cary NC
5 262 Megan Minear, Atlanta GA
6 252 Rachel Smiglewski, Centerline MI
Overall
Champion 299 Islay Little, Sugarland TX
1RU 277 Alyssa Barrow, Milton Ont
2RU 258 Catharine Burgess, Fredericksburg VA
3RU 273 Lauren Wall, Cary NC
4RU 262 Megan Minear, Atlanta GA
5RU 269 Madison Stewart, Hope Mills NC

Premier 18 & Over
Fling
1 293 Erin Higginbotham, Meridianville AL
2 244 Elaine Hinkel, Raleigh NC
Swords
1 293 Erin Higginbotham, Meridianville AL
2 244 Elaine Hinkel, Raleigh NC
Seann Truibhas
1 293 Erin Higginbotham, Meridianville AL
2 244 Elaine Hinkel, Raleigh NC
Reel
1 293 Erin Higginbotham, Meridianville AL
2 244 Elaine Hinkel, Raleigh NC
Overall Winner
293 Erin Higginbotham, Meridianville AL

Saturday Dancer of the Day

299 Islay Little, Sugarland TX


2016 LNHG Sunday Competition April 17, 2016 Dance Results

Primary
Pas de Basques
1 192 Rochelle LeFebvre, Sarnia Ont
2 198 Mallory Eberz, Stroudsburg PA
3 184 Gillivray Bish, Embro Ont
4 158 Quinn Pouilin, Cary NC
5 170 Ian Suehle, Cary NC
6 173 Lucy Floyd, Chapel Hill NC
Pas de Basques & HC
1 192 Rochelle LeFebvre, Sarnia Ont
2 198 Mallory Eberz, Stroudsburg PA
3 184 Gillivray Bish, Embro Ont
4 170 Ian Suehle, Cary NC
5 158 Quinn Pouilin, Cary NC
6 173 Lucy Floyd, Chapel Hill NC
Highland Fling
1 198 Mallory Eberz, Stroudsburg PA
2 192 Rochelle LeFebvre, Sarnia Ont
3 184 Gillivray Bish, Embro Ont
4 170 Ian Suehle, Cary NC
Sword Dance
1 198 Mallory Eberz, Stroudsburg PA
2 192 Rochelle LeFebvre, Sarnia Ont
3 184 Gillivray Bish, Embro Ont

Beginner – All Ages
Reel
1 187 Emily Buie, Apex NC
2 177 Sonoma Rushing, Cary NC
3 171 Aeronwen Baker, Athens GA
4 157 Saoirse Poulin, Cary NC
Flora
1 187 Emily Buie, Apex NC
2 177 Sonoma Rushing, Cary NC
3 157 Saoirse Poulin, Cary NC
4 171 Aeronwen Baker, Athens GA
5 186 Beth McCallum McCallum, Thorndale Ont
Scottish Lilt
1 187 Emily Buie, Apex NC
2 177 Sonoma Rushing, Cary NC
3 171 Aeronwen Baker, Athens GA
4 157 Saoirse Poulin, Cary NC
Overall Winner 187 Emily Buie, Apex, NC

Novice 10 & Under
Reel
1 194 McKenna Leonard, London Ont
2 190 Gwenyth Gosnell, London Ont
3 183 Bronwyn Turvey, Embro Ont
4 181 Marta Striplin, Apex NC
5 178 Regina Christensen, Raleigh NC
6 169 Hannah Suehle, Cary NC
Flora
1 194 McKenna Leonard, London Ont
2 190 Gwenyth Gosnell, London Ont
3 183 Bronwyn Turvey, Embro Ont
4 169 Hannah Suehle, Cary NC
5 178 Regina Christensen, Raleigh NC
6 181 Marta Striplin, Apex NC
Scottish Lilt
1 181 Marta Striplin, Apex NC
2 190 Gwenyth Gosnell, London Ont
3 194 McKenna Leonard, London Ont
4 178 Regina Christensen, Raleigh NC
5 169 Hannah Suehle, Cary NC
6 183 Bronwyn Turvey, Embro Ont
Overall Winner 194 McKenna Leonard, London Ont

Novice 11 & Over
Reel
1 189 Olivia Gatt, Denfield Ont
2 200 Ava Byrne, Novi MI
3 162 Jasmine Dell, Clearwater FL
4 174 Tori Duncan, Lutz FL
5 172 Anna Floyd, Chapel Hill NC
6 168 Ruth Suehle, Cary NC
Flora
1 189 Olivia Gatt, Denfield Ont
2 168 Ruth Suehle, Cary NC
3 162 Jasmine Dell, Clearwater FL
4 172 Anna Floyd, Chapel Hill NC
5 174 Tori Duncan, Lutz FL
Scottish Lilt
1 200 Ava Byrne, Novi MI
2 172 Anna Floyd, Chapel Hill NC
3 189 Olivia Gatt, Denfield Ont
4 168 Ruth Suehle, Cary NC
5 162 Jasmine Dell, Clearwater FL
6 174 Tori Duncan, Lutz FL
Overall Winner189 Olivia Gatt, Denfield Ont

Intermediate – All Ages
Sailors Hornpipe
1 193 Lauren Katz, Gainesvile VA
2 199 Lily Ahern, Dunedin FL
3 188 Ava Silcox, London Ont
Flora
1 193 Lauren Katz, Gainesvile VA
2 167 Genevieve Poulin, Cary NC
3 199 Lily Ahern, Dunedin FL
4 182 Kassidy Collins, Cary NC
Scottish Lilt
1 167 Genevieve Poulin, Cary NC
2 193 Lauren Katz, Gainesvile VA
3 188 Ava Silcox, London Ont
4 199 Lily Ahern, Dunedin FL
5 182 Kassidy Collins, Cary NC
Irish Jig
1 199 Lily Ahern, Dunedin FL
2 193 Lauren Katz, Gainesvile VA
Overall Winner Win 193 Lauren Katz, Gainesville VA

Premier 7 & U 10
Sailors Hornpipe
1 287 Ciara Peyton, Maple Glen PA
2 294 Isabella Williams, Murfreesboro TN
3 255 Kaylee Reddington , Palgrave Ont
4 266 Madeline St Arnaud, Strathroy Ont
Scottish Lilt
1 294 Isabella Williams, Murfreesboro TN
2 291 Ashlyn Rubach Rubach, New Market MD
3 297 Lilli Anne Burgin, Charlotte NC
4 280 Reese Mackey, Dresher PA
Earl of Errorl
1 294 Isabella Williams, Murfreesboro TN
2 287 Ciara Peyton, Maple Glen PA
3 297 Lilli Anne Burgin, Charlotte NC
4 290 Katie Rush Walker, Nashville TN
Irish Jig
1 287 Ciara Peyton, Maple Glen PA
2 280 Reese Mackey, Dresher PA
3 255 Kaylee Reddington , Palgrave Ont
4 266 Madeline St Arnaud, Strathroy Ont
Overall Winner 294 Isabella Williams, Murfreesboro, TN and 287 Ciara Peyton, Maple Glen PA

Premier 12 & U 14
Sailors Hornpipe
1 279 Samantha Barrow, Milton Ont
2 295 Adeline Byrne, Novi MI
3 298 Callie Bowers, Sugarland TX
4 247 Annaliese Poulin, Cary NC
Scottish Lilt
1 279 Samantha Barrow, Milton Ont
2 295 Adeline Byrne, Novi MI
3 298 Callie Bowers, Sugarland TX
4 268 Isabella Biliski, London Ont Can
Earl of Errorl
1 279 Samantha Barrow, Milton Ont
2 298 Callie Bowers, Sugarland TX
295 Adeline Byrne, Novi MI
4 268 Isabella Biliski, London Ont Can
Irish Jig
1 298 Callie Bowers, Sugarland TX
2 279 Samantha Barrow, Milton Ont
3 295 Adeline Byrne, Novi MI
4 268 Isabella Biliski, London Ont Can
Overall Winner 279 Samantha Barrow, Milton Ont

Premier 14 & U 16
Sailors Hornpipe
1 260 Kayla Sutherland, London Ont Can
2 292 Alayna Rubach, New Market MD
3 278 Ellie Mackey, Dresher PA
4 263 Ivy Roche, Jacksonville FL
Scottish Lilt
1 260 Kayla Sutherland, London Ont Can
2 292 Alayna Rubach, New Market MD
3 263 Ivy Roche, Jacksonville FL
4 283 McKenna Lindsay, Chesterfield MI
Earl of Errorl
1 251 Courtney McHale, Winter Garden FL
2 292 Alayna Rubach, New Market MD
3 260 Kayla Sutherland, London Ont Can
4 263 Ivy Roche, Jacksonville FL
Irish Jig
1 260 Kayla Sutherland, London Ont Can
2 263 Ivy Roche, Jacksonville FL
3 283 McKenna Lindsay, Chesterfield MI
4 292 Alayna Rubach, New Market MD
Overall Winner Win 260 Kayla Sutherland, London Ont

Premier 16 & U 18
Sailors Hornpipe
1 258 Catharine Burgess, Fredericksburg VA
2 277 Alyssa Barrow, Milton Ont
3 299 Islay Little, Sugarland TX
4 262 Megan Minear, Atlanta GA
Scottish Lilt
1 299 Islay Little, Sugarland TX
2 277 Alyssa Barrow, Milton Ont
3 258 Catharine Burgess, Fredericksburg VA
4 262 Megan Minear, Atlanta GA
Earl of Errorl
1 299 Islay Little, Sugarland TX
2 277 Alyssa Barrow, Milton Ont
3 262 Megan Minear, Atlanta GA
4 269 Madison Stewart, Hope Mills NC
Irish Jig
1 299 Islay Little, Sugarland TX
2 258 Catharine Burgess, Fredericksburg VA
3 277 Alyssa Barrow, Milton Ont
4 269 Madison Stewart, Hope Mills NC
Overall Winner 299 Islay Little, Sugarland TX

Premier 18 & Over
Sailors Hornpipe
1 293 Erin Higginbotham, Meridianville AL
2 245 Gabrielle Rosenthal, Atlanta GA
3 244 Elaine Hinkel, Raleigh NC
Scottish Lilt
1 245 Gabrielle Rosenthal, Atlanta GA
2 293 Erin Higginbotham, Meridianville AL
3 244 Elaine Hinkel, Raleigh NC
Earl of Errorl
1 293 Erin Higginbotham, Meridianville AL
2 245 Gabrielle Rosenthal, Atlanta GA
3 244 Elaine Hinkel, Raleigh NC
Irish Jig
1 245 Gabrielle Rosenthal, Atlanta GA
2 293 Erin Higginbotham, Meridianville AL
Overall Winner 293 Erin Higginbotham, Meridianvie AL and 245 Gabrielle Rosenthal, Atlanta GA

Most Promising Novice
194 McKenna Leonard, London Ont

Solo Choreography
1 292 Alayna Rubach, New Market MD
2 269 Madison Stewart, Hope Mills NC
3 260 Kayla Sutherland, London Ont Can
4 283 McKenna Lindsay, Chesterfield MI
5 284 Sarah Ross Paolucci, Atlanta GA
6 251 Courtney McHale, Winter Garden FL

Duet Choreography
1 279 Samantha and Alyssa Barrow, Milton Ont
2 283 McKenna Lindsay, Chesterfield MI and Rachel Smiglewski, Centerline MI

Group Choreography
KSD, Atlanta GA

Best Premier Dancer over Two Days
Islay Little, Sugarland TX

 
 
Rural Hill , Center of Scottish Heritage
PO Box 1009 * Huntersville, NC 28070-1009
4431 Neck Road * Huntersville, N. C. 28078-8342
Office: 704.875.3113 * Fax: 704.875.3193

Site By: EyeBenders